Suyun Özellikleri

suyun fiziksel özellikleri

Suyun Özellikleri

Suyun Fiziksel Özellikleri

Suyun fiziksel özelliklerini belirleyen faktörler arasında suyun kokusu suyun lezzeti sudaki ayrıştırılabilir maddelerin suda var olan oranları suyun berraklığı ve sıcaklığı Suyun fiziksel özelliklerini belirler. Suyun lezzetini ve kokusunu sudaki yosunlar belirler.  Suya hoş bir tat veren maddeler suda erimiş halde olan oksijen gazı ve karbondioksit gazıdır. Suda asılı vaziyette bulunan koloidal organik materyaller suya renk vermektedir. İçilebilir temiz suyun fiziksel özellikleri arasında suyun sıcaklığının 7 dereceden az olmaması vardır.

Dünyamızın büyük bir bölümü su ile çevrilidir ama bu suların hepsi içilebilir temiz su özelliğini taşımazlar. Deniz suları içme haricinde amaçlar için kullanılabilirler. Esas önemli olan temiz içme suyu kaynakları ise azdır. İçilebilir temiz su kaynaklarının kullanımı titizlikle yapılmalıdır. Temiz olmayan suların insan sağlığını ciddi oranda tehdit ettiği bilinen bir gerçektir. Amip, tifo basilli, kolera akciğer iltihabı karaciğer iltihabı bağırsakların delinmesi dahi temiz olmayan suların tüketimi ile ilgilidir.

Temiz olmayan sularda yüzmek dahi hastalıklara yol açar. En basitinden mantarlar kulak enfeksiyonları cilt enfeksiyonları hep temiz olmayan sulardan kaynaklanır. İyi arıtılmamış suda bulunan bir diğer tehlike ise suda floride bulunmasıdır. Floride çocukların diş minelerini zedeler. Bu nedenle su arıtma günümüzün en önemli konusudur. Su arıtma cihazları ile daha sağlıklı bir yaşam söz konusudur.

Suyun Kimyasal Özellikleri

İçilebilir temiz su su arıtma cihazları aracılığı ile bir takım işlemlerden geçirilen sudur. Temiz suyun kimyasal özelliklerine baktığımızda suya karışan güçlü asitler mineraller gazlar ve tuzların; suyun kimyasal özelliğini belirlediğini görürüz. Ca ve Mg bikarbonatları suya geçici sertlik verirler. Aynı şekilde Ca ve Mg ( Magnezyum ve Kalsiyum) nitrat sülfat ve silikatları suya kalıcı sertliği verirler. Suyun kimyasal özellikleri sertlik ile alakalıdır. Kalıcı sertlik suyun kaynatılması ile giderilemez. Ancak geçici sertlik suyu 10 dakika kaynatarak giderilebilir. Çünkü kalıcı sertlik klorür ve sülfattan ileri gelir. İyi bir suyun sertlik derecesi 7 ile 17 arasında olmalıdır.

İyi suyun özellikleri:

İyi bir içme suyu iyi bir su arıtma cihazından arıtılmış olarak çıktığında ;

Kokusuz renksiz içimi serinletici ve berrak olacaktır.

Arıtılan suyun derecesi 7 dereceden az değildir.

Arıtılan suyun içerisinde toksinler ve zararlı maddeler bulunmaz

Arıtılan içme suyunda patojen yani hastalıklara neden olabilecek mikro organizmalar bulunmaz.

İyi suyun ekonomik olması ve bol miktarda bulunması gerekir.

Suyun Biyolojik Özellikleri

Suyun toprak tabakalarından geçerken bazı bakterilerle ve mikro organizmalarla dolduğunu belirtmiştik. Suya bakteri bulaşması yer üzerinde meydana gelmektedir. Suda binlerce bakteri bulunmaktadır ancak tüm bakterilerin hepsi hastalık yapıcı değildir. Su arıtma cihazları sudaki bu zararlı olabilecek bakterileri sudan arındırır.  İyi bir su arıtma cihazı su arıttığında 100 ml ölçüde koli form bakteri oranı sıfır çıkmalıdır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir