Sağlıklı Su Nedir?

Su Arıtma Cihazlarının Su Üzerine Etkisi

Sağlıklı Su Nedir?

Su ile sağlıklı su farklı terimlerdir, sağlıklı su içerisinde herhangi bir zararlı madde bulundurmayan, içildiğinde serinlik-ferahlık veren ( 7 dereceden az olmayan), renksiz duru kokusuz ve berrak olan sudur. Suyun tüketicilere ulaşana kadar geçtiği aşamaları hatırlayacak olursak;

Baraj suyu içme suyu haline gelene kadar;

  • Durulma
  • Dezenfektasyon
  • Süzme
  • Fe ve Mg elementlerinden Ayrıştırma
  • Sudan asit ve gazların giderilmesi

gibi aşamalardan geçer. Su barajlardan su iyileştirme istasyonlarına gelir. İyileştirme yöntemleri uygulanır. Daha sonra ölçüm istasyonlarına gelir. Su arıtma işlemi bitmiş olan su dağıtım ana borusu ile ana depoya pompalanır. Daha sonra bölge sayaçlarından geçer ve kullanıcılara belli bir basınçta pompalanır.

su arıtma sistemleriİçme Suyu İhtiyacı

Uluslararası kuruluşlar sudan kaynaklı hastalıklar hakkında birbirini doğrulayan veriler ortaya atmışlardır. Bu verilere göre her yıl 200 milyon insan kirli su nedeni ile hastalıklara yakalanmakta ve 2.3 milyonu ölmektedir. Suyun içilebilir temiz olabilmesi hayati önem taşır. Yapılan tahminlere göre 2050 yılında dünya nüfusunun 9 milyarı geçeceği öngörülmektedir. Bu nüfusun su ihtiyacını karşılamak gittikçe zorlaşacaktır.

İçme Suyu Kaynakları

Yerküremizde var olan su kaynaklarının %97 sini okyanuslar oluşturmaktadır. Tatlı-içilebilir suyun oranı ise sadece %3 tür. Bu oranın da %80 i buzullardır. % 3 ün % 20 si ise yer altı sularından oluşmaktadır. Ulaşabildiğimiz sular ise bu yüzde 20 nin % 52sini göller oluşturmaktadır. % 37 oranı ise yeryüzüne yayılan nemdir. %1 oranı ise nehirler oluşturmaktadır. İçilebilir temiz suyun oranının ne kadar az olduğu görülmektedir.  Yeryüzünde yaşayan her bir insan günlük olarak 50 litre su temin edebilmelidir. Bu rakamın altına düşüldüğünde sağlık sorunları baş gösterecektir.

Su Arıtma Cihazları

Yeryüzünde var olan kısıtlı içme suları çeşitli işlemlerden geçirilerek bize ulaşana kadar yerden su yüzeyinden havadan ve geçiş borularından birçok zararlı madde alır. Bu maddelerin bir kısmı suda erir bir kısmı asılı kalır. Tüm bu maddelerin arındırılması gerekir. Su arıtma cihazları bu işlevi tam olarak yerine getirirler.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir