Korozif Su ve Sağlığa Etkileri

korozif su

Korozif Su ve Sağlığa Etkileri

Korozif su kaynakları

Su arıtma cihazı kullanmayı sağlık açısından zorunlu kılan şey de korozif su kaynaklarıdır. Zararlı su olarak da bilinen aşındırıcı su, temas ettiği materyalleri çözen sudur.  Korozif su, rahatsızlık verici problemlere, sağlıkla ilgili sorunlara neden olabilir. Metal sıhhi tesisatlı evlerde korozif su bakır ve kurşun boruları ve demirbaşları çözebilir. Bakır boruların korozyonu lavaboların ve banyo armatürlerinin etrafında mavimsi yeşil lekeler bırakabilir ve suya metalik bir tat verebilir. Sıhhi tesisat sistemlerinden kurşun korozyonu, önemli bir sağlık tehlikesi olduğundan, görsel işaret bırakmayacak ve suda belirgin bir tat veya kokuya sahip olmadığından ev sahibi için daha riskli olur. Kurşun, 1991’den önce metal sıhhi tesisatta kullanılan lehimlerin çok yaygın bir bileşeniydi. Ev sıhhi tesisatınız metal borulardan oluşuyorsa evdeki tesisat sisteminizde kurşun zararlı maddesi bulunma ihtimali yüksektir. Ph değeri, kalsiyum konsantrasyonu, sertlik, su sıcaklığı, çözünmüş katı madde içeriği, oksijen ve çözünmüş karbondioksit veya hidrojen sülfür gibi korozifliği belirleyen çeşitli su özellikleri vardır. Yeraltı sularının yumuşak ve asidik olduğu bölgelerde paslı su sıklıkla karşımıza çıkar. ancak tek geçerli önlem, suyun yukarıda belirtilen özelliklere bağlı olarak aşındırıcı olup olmadığını belirleyen bir kararlılık veya doygunluk indeksi değerlendirmesidir.

Korozif su ve zararları bir dönem USA’da gündeme oturmuştu.

Korozif suda potansiyel sağlık etkileri

Korozif su tüketildiğinde bir sağlık tehdidi oluşturmaz. Bununla birlikte, aşındırıcı su metali kendi içinde  eritebilir. Sıhhi tesisatlarda, bakır ve kurşun maddeleri bir sağlık sorunu olabilir. İçme suyundaki bakır hem suyun rengini-tadını bozar hem de sağlıkla ilgili problemlere neden olabilir. İnsan vücudundaki fazla bakır mide bulantısı, kusma, diyare ve mide krampları gibi bağırsak rahatsızlığına neden olabilir. Bu olumsuz etkilerin oluştuğu en düşük düzey tam olarak tanımlanmamıştır. Seyrek görülen bir genetik bozukluk olan Wilson Hastalığına sahip insanlar bakır etkilerine karşı daha hassastır. İki metalden daha ciddi olan kurşun, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi sağlık sorunları yaratabilir.

İçme Suyunda Kurşun

Kurşun vücutta hemen kendini belli etmez. Belli bir süre birikir. Bu durum toksik seviyelere gelene kadar devam eder. Kurşun maddesi Sindirim sistemi ve akciğerler yoluyla emilebilir ve vücutta kan yoluyla taşınır. Kurşun zehirlenmesinin etkilerinin şiddeti, vücuttaki kurşun konsantrasyonuna bağlı olarak değişir. Vücudunuzu bu tür zararlılardan korumanın en kolay yolu su arıtma cihazı kullanmaktır. Zira İnsan vücudundaki aşırı kurşun beynin, böbreklerin, sinir sisteminin ve alyuvarların ciddi hasar görmesine neden olabilir. Bir çocuğun zihinsel ve fiziki gelişimi kurşun zehirlenmesiyle geri döndürülemez hasarlara neden olabilir. Kurşun zehirlenmesi, düşük IQ seviyelerine, dikkat sürelerinin kısalmasına ve davranış problemlerinin artmasına neden olabilir.  Küçük çocuklar, bebekler ve fetüsler özellikle kurşun zehirlenmesine karşı savunmasızdır.

Korozif su testi

Korozif su tek başına bir sağlık sorunu olmadığından, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), içme suyunun korozif olmadığı ikincil bir içme suyu standardı belirlemiştir. Korozyon testleri, devlet onaylı laboratuvarların çoğu tarafından yapılabilir . Korozif su için yalnızca ikincil bir içme suyu standardı olmasına rağmen, başta bakır ve kurşun olmak üzere, aşındırıcı su ürünleri için birincil içme suyu standartları vardır. Laboratuvar analizleri, içme suyundaki bakır ve kurşun konsantrasyonlarını belirleyebilir. Korozif su problemlerini çözmek için kullanılabilecek çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları, evdeki sıhhi tesisat sisteminin değiştirilmesi, suyun aşındırıcı olmayan su arıtma sistemlerinin veya kurşun ve bakır gibi aşındırıcı sudaki yan ürünlerin uzaklaştırılmasını içerir. Bu da su arıtma cihazları ile mümkün hale gelir. Korozif su, sıhhi tesisat sisteminin bileşenlerini çözdüğünden, bununla baş etmenin  yolu, evdeki tüm sıhhi tesisat sistemini korozyona karşı dayanıklı malzemelerle değiştirmektir. Bu işlem çok masraflı olacağı için kaliteli bir su arıtma cihazı kullanmak işinizi fazlasıyla görecektir.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir