İçme Suyu ve Kaynakları

içme suyu

İçme Suyu ve Kaynakları

Gezegenimiz yaşlı bir gezegendir, bu gezegende büyük oranda su vardır. Etrafı okyanus suları ile kuşatılan dünyamızdaki bu büyük su potansiyelinin hepsi insanlar için içilebilir sular değildir.  Deniz suları içme haricinde gayeler için kullanılabilirler. Esas mühim olan temiz içme suyu kaynaklarının az olmasıdır. Bu nedenle su kaynaklarını iyi temkinli kullanmak gelecekte su ile ilgili sıkıntı çekmemek için gereklidir. Temiz olmayan suların birey sağlığını dikkat edilmesi gereken oranda tehdit ettiği bilinen bir gerçektir. Birçok bakteri mikrop mikro organizma bakteriler-virüsler suya karıştığında ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar. Özellikle metal tozlarının birikimi  ileri süreçte kansere bile neden olabilir. Tüm bu tehlikelerden nasıl kurtulabiliriz?

Temiz su elde etmek

Temiz su elde etmek için sadece musluklarınıza su arıtma cihazları bağlatmanız yeterlidir. Temiz su elde etmek için bireysel olarak alınacak önlemlerden en iyisi su arıtma cihazı kullanmaktır. Su arıtma cihazları belirlenmiş olan uluslararası standartlara göre suyun sertliğini uygun dereceye getirirler. Su arıtma işlemi yapılmayan ve kötü bir tesisattan geçen suların hastalık yapması büyük bir olasılıktır.

Neden Su Arıtma Cihazı Alayım?

Su arıtma cihazlarını almanın nedeni özetle sağlıklı su temin etmektir. Sağlıklı su temin etmek için ya su arıtma cihazı alınmalı ya da hazır suya talim edilmelidir. Su arıtma cihazları sadece içme suyu üretmekle kalmazlar. Bu cihazlardan elde edeceğiniz su ile yemek araç-gereçlerinizi de  durulayabilirsiniz ya da yemeklerinizi bu suyla pişirebilir meyve ve sebzelerinizi yıkayabilirsiniz.

Aktif karbon Sistemi

Su arıtma sistemlerinde Aktif karbon sistemi vardır bu sistem organik kirleticileri sudan uzaklaştırmak için yaygın olarak kullanılır. Yaygın organik kirleticiler kısaca şöyledir; pestisitler, trikloro etilen gibi endüstriyel çözücüler ve benzen gibi benzinin bileşenleri olarak geçerler. Kirleticiler Aktif karbon Sisteminin geniş yüzey alanı ile adsorpsiyon denilen bir süreçle etkileşirler. Aktif karbon Sistemi ayrıca  hoş olmayan tat ve kokulara neden olabilecek radon ve birçok doğal organik bileşiklerin uzaklaştırılması için etkili filtre sistemidir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir