Evde Su Arıtma Sistemleri

su yumuşatma

Evde Su Arıtma Sistemleri

Su Arıtma Sistemleri 3 kısımda incelenir:

  • Su yumuşatıcılar
  • Ters osmoz sistemleri
  • Kullanım noktası filtreleri

Su yumuşatıcıları tipik olarak sert su problemini çözmek için kullanılır, ancak sert su genellikle sağlık tehlikesi olarak görülmez. Sert su, kalsiyum karbonat veya magnezyum karbonatın çözünmüş katılarını içeren sudur. Sert sudan kaynaklanan en yaygın sorun sabun, deterjan ve şampuanın etkinliğinin azalmasıdır. Sert su, karbonatların sıhhi tesisat demirbaşları ve demirbaşlar üzerinde katılaşmasıyla sonuçlanır, buna genellikle kireç yatağı denir. Kötü durumlarda, kireç yatakları su valfleri ve aletleri, özellikle su ısıtıcıları ve kazanlar ile etkileşime girer.  Yani tadı bozuk su ve elektrikli ev aletlerinin ömrünü kısaltan olumsuz durumlar ortaya çıkar.Ters ozmoz ve kullanım noktası filtreleri, su kalitesini iyileştirmek için sudan yabancı maddeler, kimyasallar, bakteri vb. Çıkarmak için kullanılır. Genel olarak, 7 sertlik derecesinin (120 ppm) üzerinde su orta derecede sert su olarak kabul edilir. 10 düzeyden fazla su kalitesi (171 ppm) çok sert su olarak kabul edilir; Sert su evde kullandığınız alet ve ekipmanlara zamanla ciddi zararlar verir.  Su ısıtıcılarında ve kazanlardaki sert su birikintileri önemli enerji verimsizliklerine neden olabilir, Enerji kullanımının% 25 ve daha fazla artmasına neden olmuştur. Sert suya karşı en yaygın koruma bir su arıtma cihazı almaktır.

Su Yumuşatma işlemi Nasıl Yapılır

Su yumuşatma işlemi, suyun içindeki sertliğe neden olan kalsiyum ve magnezyum minerallerinin sodyum ya da potasyum ile değiştirilmesini gerektirir. Bu işlem, tuzları temizlemek ve durulamak için suyu kullanır. Birimi yenileme işleminde; tuzlu suyu yani kanalizasyona veya bir septik sisteme atılması gereken çok miktarda sodyum içeren suyu kullanır. Su yumuşatıcılar sert suyun etkilerini hafifletmek için mükemmel bir çözüm sunar.  Suyun içerisindeki kalsiyum karbonat, sıhhi tesisat sisteminizde ve su cihazlarınızda bazı olumsuz etkilere neden olabilir.

Ters Ozmoz Arıtma Sistemleri

Ters ozmoz  suyu bir tarafta tutan ve arıtılmış suyun diğer tarafa geçmesine izin veren bir membrandan suyu  basınçla zorlamak kaydıyla  kullanılan bir ayırma veya su arıtma işlemidir. Çözücü, yüksek basınç altında çözünen tarafa geçirilmektedir.

Ters ozmoz için kullanılan membranlar, çoğu ayrışmanın gerçekleştiği polimer matrisinde yoğun bir bariyer katmanına sahiptir. Çoğu durumda, zar, çözünen maddelerin (tuz iyonları gibi) geçişini engelleyerek sadece bu yoğun tabakadan su geçmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Membranlar sudan filtrelenen madde ile tıkandığında, filtreyi temizlemek için sistem bir durulama devresinden geçmelidir. Durulama devrelerinde kullanılan su, sistemin ürettiği filtrelenmiş su miktarının% 25 ila% 75’ine eşit olabilir.

Kullanım Noktası Filtreleri

Kullanım noktası filtresi:Tek bir musluğa veya suya dağıtıcısına bağlanan küçük su filtrelerine, kullanım noktası filtreleri denir. Bu cihazlar temel olarak klor ve kurşun gibi kimyasalları ve metalleri uzaklaştırmak için kullanılır. Su arıtma filtreleri, zararlı maddeler söz konusu olduğunda önleyici sağlık nedenleriyle veya estetik nedenlerle içme suyunun tadını, rengini veya kokusunu düzeltmek için kullanılabilir. Granüler aktif karbon filtreleri, metalik alaşım filtreleri, mikro gözenekli seramik filtreler ve karbon blok reçinesi dahil olmak üzere, evde kullanılmak üzere bir dizi farklı filtre türü mevcuttur.

Bu gönderiyi paylaş

Comments (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir